Ana sayfa Öne Çıkanlar ‘Yeni Soğuk Savaş kapıda: Türkiye ne yapacak?’

‘Yeni Soğuk Savaş kapıda: Türkiye ne yapacak?’

ABD’nin, bu hafta eski Rus ajanı Sergei Skripal ve kızının İngiltere’de kimyasal saldırıya uğramasına tepki olarak 60 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

PAYLAŞ

Ardından 16 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke de ülkelerindeki Rus diplomatları ‘’istenmeyen adam’’ ilan etti. 
 
An itibarıyla Rusya karşısında oluşan cephede 21 ülke var.
 
Soğuk Savaş dönemini anımsatan bu gelişmede ülkelerin nasıl bir yol izlemeye devam edeceği merak konusu.

 
Fehmi Koru kişisel blog sitesinde bugün kaleme aldığı ‘’Türkiye’yi zora düşürebilecek gelişme yaşanıyor, ama oralı bile değiliz,’’ başlıklı yazısında dünyayı farklı bir yöne doğru sevk edebilecek bu gelişmenin Türk basınında ses getirmediğini paylaşarak, Türkiye’nin yakında Rusya’ya ilişkin bir karar vermek zorunda bırakılabileceğini söylüyor.
 
Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği’nin başını çektiği Varşova Paktı karşısında yer alan NATO’nun o yıllarda çok üyesi olmadığını hatırlatan Koru, şimdi durumun çok farklı olduğunun altını çiziyor.
 
Batı’da yerleşik bir kanaat var; o da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’da yönetimde bulunduğu son 18 yıl içerisinde kendisine muhalefet edenleri cinayetle cezalandırdığı yönünde. Geçtiğimiz yıllarda Putin’in kurbanı olduğu inanılan isimleri şöyle sıralıyor Koru:
 
Boris Nemtsov (2015), Boris Berezovsky (2013), Sergei Magnitsky(2009), Natalia Estemirova (gazeteci, 2009), Stanislav Markelov (2009), Anastasia Baburova (gazeteci, 2009), Anna Politkovskaya (gazeteci, 2006), Alexander Litvinenko(2006), Sergei Yushenkov (2003), Yuri Shchekochikhin (gazeteci, 2003).
 
Rusya karşısında topluca harekete etmek kararında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başı çektiğini öne sürüyor Koru. Angela Merkel de bu kararın arkasında durmakta hiç gecikmemiş.
 
‘’İngiltere’nin tepki vermesi, ABD ile Kanada’nın ona katılması beklenebilir bir şey, ancak Avrupa ülkelerinin, hem de İngiltere Brexit ile AB’den ayrılma sürecine girmişken, Rusya’ya tavır koymaları, ne yandan bakarsanız bakın, beklenmeyen bir gelişme,’’ değerlendirmesinde bulunan Koru, kararın sınır dışılarla kısıtlı kalmayacağını, AB’nin Rusya’ya karşı sert yaptırımlar uygulama yönüne gidebileceğini öne sürüyor.
 
Koru’ya göre yeniden bir ‘Soğuk Savaş’ın gündeme gelmesi söz konusu olabilir.
 
Türkiye’nin penceresinden baktığımızda ise Suriye’de çözüm arayışında Astana sürecinde işbirliği yapılan Rusya’ya karşı ‘’Ya orası (Rusya), ya burası (Rusya karşıtı Batı)” tercihiyle karşı karşıya bırakılabilir.