Ana sayfa Editörden Taha Akyol: Hukuk Devleti İndeksi’nde Türkiye, 113 ülke arasında 99’uncu sırada

Taha Akyol: Hukuk Devleti İndeksi’nde Türkiye, 113 ülke arasında 99’uncu sırada

PAYLAŞ

CHP’nin başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin iktidar cephesinden yapılan, “Adalet sokakta bulunmaz, adalet sokakta aranmaz. Adaletin olacağı yer mahkemelerdir” sözlerini değerlendiren Hürriyet yazarı Taha Akyol, bazen mahkemelerin adalete aykırı kararlar verebildiğini söyledi. Venedik Komiyonu’nun raporunu hatırlatan Akyol, ““Hukuk Devleti İndeksi”nde Türkiye, 113 ülke arasında 99’uncu sıradadır!” diye yazdı.

Taha Akyol’un “Adalet Kültürü” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Elbette “adalet mahkemede aranır” fakat bütün milletlerin tarihi gösteriyor ki, bazen mahkemeler de adalete aykırı kararlar veriyor. Onun için yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı son derece önemlidir.
Bizde yargının ne ölçüde bağımsız ve tarafsız olduğunu görmek için mesela “Hukuk Yoluyla Demokrasi Avrupa (Venedik) Komisyonu”nun son raporuna bakılabilir. HSK üyelerinin tamamının siyasi irade tarafından atanmasının yargı bağımsızlığı için “son derece problemli” olduğunu yazıyor. (Paragraf 119)
“Hukuk Devleti İndeksi”nde Türkiye, 113 ülke arasında 99’uncu sıradadır!
Türkiye’deki yargı hakkında dış dünyada var olan olumsuz görüşlerin asıl kaynağı, uluslararası itibara sahip bu tür kurumların raporlarındaki tespitlerdir.
Suçluların iadesi konusunda “bizim de yargımız bağımsızdır” dediğimizde bunun inandırıcı olması için ne lazım?
Çok geniş kesimlerin adalete güvenmesi için ne lazım?
Yargının bağımsız ve tarafsız olmasının evrensel ilkelerini devletin kabul etmesi, toplumda da hak arama kültürünün gelişmesi lazım.

Yazının tamamı için…