Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Yiğitlerimiz üzülmesin. Bu millet her daim arkalarında. O pısırık Türkiye...

Özgür Mumcu: Yiğitlerimiz üzülmesin. Bu millet her daim arkalarında. O pısırık Türkiye yok artık

PAYLAŞ

Erdoğan’ın korumlarının ABD ziyareti sırasında karıştıkları kavgayı gündemine alan Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, korumaların daha önceki yurtdışı ziyaretlerinde karıştıkları skandalları da hatırlatarak, “Geçen seferden derslerini almamış bir kısım kendini bilmez protestocu ABD’deki büyükelçilik rezidansımız önünde bir gösteri düzenleme aymazlığını göstermiş. Elbette cevabını alıverdiler. Yerde tekmelenenler, Osmanlı şamarını yiyip yerle yeksan olanlar.” yorumunu yaptı.

Özgür Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Neler yaşadık beraber. Korumalar yeri geldi Belçika’da, Belçika güvenlik güçleriyle yumruklaştı, zamanı geldi Obama’nın korumalarına haddini bildirdi. Serhat boylarının yıpratıcı akıncılarını çağrıştıran bir manzara.

Sayın Erdoğan’ın ABD gezilerinde ise söz konusu manzara neredeyse gelenekselleşti. Nasıl 16. yüzyılda bütün Akdeniz kıyıları “Mamma li Turchi” diye tir tir titriyorduysa bugün de Washington DC şehri tekmil, “Türkler geliyor” diye hayranlıkla karışık bir korkuyla hazan yaprağı gibi ürpermekte.

Geçen seferden derslerini almamış bir kısım kendini bilmez protestocu ABD’deki büyükelçilik rezidansımız önünde bir gösteri düzenleme aymazlığını göstermiş. Elbette cevabını alıverdiler. Yerde tekmelenenler, Osmanlı şamarını yiyip yerle yeksan olanlar. Beceriksiz Amerikan polisi, korumalarımızı dillerini ısırarak hayranlıkla izledi. Allahım bunlar nasıl âdemler? Şu tekmelerdeki isabete bakın, şu yumruklardaki ağırlığa şahit olun. Amerikan polisi kaç gündür amirlerinden azar üzerine azar işitiyor, hizmet içi eğitimlerde korumalarımızın yerinde ve gerekli müdahalesi ders olarak anlatılıyor.

ABD Savunma ve Dışişleri Bakanları olanları kınamış. Hiç anlaşamayan Cumhuriyetçi ve Demokratların önde gelen senatörleri John Mccain ile Dianne Feinstein ortak bir mektupla korumaların cezalandırılmasını talep etmiş. Büyükelçimizin sınır dışı edilmesini öneren önerene.

Herhalde büyük resmi görüyorsunuzdur. Ancak yiğitlerimiz üzülmesin. Bu millet her daim arkalarında. O pısırık Türkiye yok artık. Gerekirse bir dahaki ziyarette Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki eski Türk devletlerinin askerlerini temsil eden merasim kıtasıyla gider, itibarımızı koruruz. Neticede itibardan tasarruf olmaz.

Yazının tamamı için…