Ana sayfa Editörden Özgür Mumcu: Otoriter popülist iktidarlar bölücüdür

Özgür Mumcu: Otoriter popülist iktidarlar bölücüdür

PAYLAŞ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun hamlesinin, oyun kurmaya alışkın iktidar çevrelerini hazırlıksız yakaladığını savunan Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, iktidar cephesinin yürüyüş karşısında önce sesisini çıkarmadığını, ardından dalga geçtiğini ve sonunda yürüyenleri terör destekçiliği ile suçladığını yazdı. Mumcu, “Otoriter popülist iktidarlar bölücüdür. Toplumu ortadan yararlar. Sadece kendilerine destek verenleri milletten sayıp geri kalanı milletten ihraç ederler.” dedi.

Mumcu’nun “Memleket sevgisi” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Üzerinde çok yazılıp çizildi ancak yine de tekrar etmekte fayda var çünkü mesele dönüp dolaşıp oraya bağlanıyor. Otoriter popülist iktidarlar bölücüdür. Toplumu ortadan yararlar. Sadece kendilerine destek verenleri milletten sayıp geri kalanı milletten ihraç ederler. Bir defa milletin parçası değilseniz hukuk size farklı, iktidarın gerçek millet diye değerlendirdiklerine farklı uygulanacaktır. Bunun da büyük bir adalet boşluğu yaratacağı açık.

Adaletin haksız tutuklamalarla, gerekçesiz ihraçlarla tarumar edilmesinin sebebi iktidarın milleti bölmesi. Tarafsız bir gözlemciyi dahi çıldırtacak derecede çifte standart içeren hukuk uygulamaları da öyle.

İktidar, hukuku kendinden olanlara başka, milletten kabul etmediklerine başka uyguluyor. İktidarın basit bir aracına dönüşen yargı da bu milleti bölen çifte standartlı adalet sorununun ortağı.

İktidardan yana olmayan her gösteriyi, her yürüyüşü, her toplantıyı bir kaşık suda boğmak isteyen bir anlayış bu. Aslında Türkiye’ye inanmayan, ülkede yaşayan halkın aynı milletin parçaları olduğunu kabul etmeyen bir bakış açısı.

Yazının tamamı için…