Ana sayfa Gündem Meriçte kaybolan Mahir Mete Kul’un annesi: Oğlumu ölü ya da diri bulmak...

Meriçte kaybolan Mahir Mete Kul’un annesi: Oğlumu ölü ya da diri bulmak istiyorum

Türkiye’den Yunanistan’a Meriç Nehri üzerinden botla geçmeye çalışırken botun alabora olması sonucu nehre düşen Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi 22 yaşındaki Mahir Mete Kul isimli gençten 24 Mart’tan bu yana haber alınamıyor.

PAYLAŞ

Türkiye’de Liseli Dev Genç’in açıklamalarına katıldığı ve gizli tanık ifadeleri nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında açılan davada 2017 yılında tutuklanıp 10 ay cezaevinde kalan ve 5 ay önce tahliye olan Kul’un, hakkındaki yurtdışı yasağı sebebiyle Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalıştığı öğrenildi.

 

Kendisi de politik nedenlerden ötürü Türkiye’yi terk ederek Yunanistan’a geçen ve 5 aydır Yunanistan’da siyasi sürgünde yaşayan Kul’un annesi Ünzüle Araz, yetkilileri oğlunu “ölü ya da diri” bulmak için arama kurtarma operasyonlarını yoğunlaştırmaya çağırdı.

 

“Türkiye’de işkence gördük. Bize yardım edin”

 

Araz, “Oğlum faşizmden ve Türkiye’de baskıdan kaçtı” diyen ve Araz, IPA’ya verdiği demeçte. “Oğlumun nehirde arandığını kendi gözlerimle görmek istiyorum. Operasyonlara katılmak istiyorum. “Ben de oğlum gibi politik bir figürüm; bir devrimci. İkimiz de Türkiye’de işkence gördük. Bize yardım edin” dedi.

 

Halk Türkiye’den kaçıyor

 

Siyasi ilişkisi nedeniyle ülkesinde de yıllarca hapis cezası olduğunu belirten üzüntülü anne 2016’daki son darbeyi takiben on binlerce vatandaşı hedef alan muhaliflere yönelik kitlesel siyasi baskı nedeniyle halkın Türkiye’den kaçtığını belirtti.

Annelere ve babalara seslenen Ünzüle Araz, “Bu sadece benim sorunum değil. Bu hepimizin mülteci olmasına neden oluyor. Oğlumu ölü ya da diri bulmak istiyorum. Bunun, Meriç nehrindeki son olay olmasını istiyorum. Meriç’in dibinin cesetlerle dolu olduğunu duymayalım. Çocuklarımızın orada öldürülmesine izin vermeyelim” şeklinde konuştu.

 

Resmi raporlara göre, zulümden kaçmaya çalışırken Meriç Nehri’nde düzinelerce insan boğuldu.