Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Bunları yapan gerçekten de AK Parti mi? Değilse kim?

Mahçupyan: Bunları yapan gerçekten de AK Parti mi? Değilse kim?

PAYLAŞ

Mardin’de Süryanilere ait arazilerin Hazine’ye devredilmesini gündemine taşıyan Karar yazarı Etyen Mahçupyan, Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun sorunun çözümü için çalıştığını ancak sorunun çözümü için gerekli yasanın çıkmaması durumunda bu arazilerin ilelebet Hazine’nin olacağını söyledi.

Gelişmelere tepki gösteren Mahçupyan, “Mardin için ‘dinlerin, medeniyetlerin şehri’ denirdi. Estağfurullah demek lazım! Tek din, tek medeniyetin şehri artık orası… Yerli ve milli bir Mardin yaratıyoruz inşallah” diye yazdı.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Mardin’in büyükşehir olmasının ve kayyum atamasının ardından, söz konusu Komisyon Süryanilere ait çok sayıda kilise ve manastıra el koydu. Bunlar önce Maliye Bakanlığı’na, sonrasında dini kurumlar oldukları için Diyanet’e devredildiler. Neyse ki toplumsal baskı sonucu Komisyon’un bu kararı iptal edildi ve Diyanet malları iade etti. Ama Süryanilere değil, Hazine’ye… Şimdi Komisyon sorunun çözümü için yasal değişiklik gerektiğini ve bu yapılana kadar mevcut durumun süreceğini söylüyor. Yani eğer yasa çıkmazsa o kilise ve manastırlar ilelebet Hazine’nin olacak. Galiba ta ki Süryaniler bu topraklardan gidip, devlet de bu malları yerli ve milli olan kurumlar arasında paylaştırana kadar.

Bu ‘devleti’ tanımıyor değiliz… Sadece azınlıklar değil, İslami muhafazakar kesim de bu ‘devleti’ iyi tanır. Kendisine kültürel ve ideolojik açıdan tabi olmayana yaşama imkanı vermek istemeyen, bu amaçla baskı mekanizmaları kuran, hukuku eğip bükerek siyasi keyfiliği kurumsallaştıran bu ittihatçı çizgiyi biliyoruz ve görür görmez tanıyoruz.

Halen Mor Afrem, Mor Teodoros, Mor Dimet, Mor Gogo, Mor Aho ve birçok başka kiliseye el konmuş… Aynı şekilde Mor Lazoo, Mor Melke ve Mor Yakup manastırlarına da. Süryaniler iki yıldır dini törenlerini yapamıyorlar. Mahkemeye başvurmayı düşünüyorlar ama mahkemelerin durumuna bakınca umutlu olmadıklarını da ekliyorlar. Bir yöneticinin söylediği üzere ‘KHK ile Müslüman yapılacakları günü bekliyorlar’…

Mardin için ‘dinlerin, medeniyetlerin şehri’ denirdi. Estağfurullah demek lazım! Tek din, tek medeniyetin şehri artık orası… Yerli ve milli bir Mardin yaratıyoruz inşallah.

Bunları yapan gerçekten de AK Parti mi? Değilse kim?

Yazının tamamı için…