Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Bu egosantrik anlayış sürdükçe Türkiye daha çok ihanete uğrar

Mahçupyan: Bu egosantrik anlayış sürdükçe Türkiye daha çok ihanete uğrar

PAYLAŞ

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY), bağımsızlık referandumu yapılmasını kararlaştırması ve tarih olarak da 25 Eylül’ü vermeleri sonrası Türkiye’nin tepkilerine değinen Karar yazarı Etyen Mahçupyan, Türkiye’nin partnelerine onları anlamak üzere bakmadığını, kendi isteklerini tebliğ ettiğini söyledi. Mahçupyan’a göre, bağımsızlık referandumu kararı nedeniyle IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye yönelen öfkenin bu başarısız siyasetin göstergesi olduğunu söyledi.

Mahçupyan’ın “Kürtlerin referandumu” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu için 25 Eylül tarihini açıklaması Türkiye’de bir yeni ihanet örneği olarak karşılandı. Böylesine destek verdiğimiz bir ‘küçük ortak’, belki 20. yüzyıl başındaki Arnavutları ve Arapları hatırlatan şekilde, şimdi bizi sırtımızdan vurmaktaydı…

Başından söyleyelim, bu egosantrik anlayış sürdükçe Türkiye daha çok ihanete uğrar ve bunlardan biri de Suriye muhalefeti olabilir. Çünkü Türkiye partnerlerine anlamak üzere bakmıyor… Daha güçlü pozisyonda olmasına güvenerek kendi isteklerini tebliğ ediyor, karşı tarafın istekleri arasında hoşuna gitmeyenlere ambargo koyuyor ve bu yaklaşımın istikrarlı ve güvenilir bir ilişki yaratacağını sanıyor. Ne var ki Türkiye birçok aktörden sadece biri ve en güçlü ya da en yaratıcı olanı da değil.

Bugün Barzani’ye yönelen öfke, bu siyasetin başarısızlığının da göstergesi… Her şeyden önce ortada bir sürpriz yok. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi aylardır referandumu konuşuyor. Bu fikrin kabul görmesi sonrası tarihin çok gecikmesi mümkün değildi, çünkü söz konusu adımı siyaseten anlamsız kılabilirdi. Dolayısıyla önce temmuz olarak düşünülen tarih eylül sonuna taşınmakla yetinildi.

Dış politikada başarının asgari koşulu gerçekçilik ve sağduyu… Bunun için de egosantrik bakıştan sıyrılmak, ‘ötekileri’ kendi gerçeklikleri içerisinde anlamak ve kendimizi de ötekilerin gözünden görmek gerek.

Yazının tamamı için…