Ana sayfa Editörden Koru: Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı konuşmalı

Koru: Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı konuşmalı

PAYLAŞ

NATO zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın, AB ile normalleşme adımları atılacağına dair açıklamalarını gündemine taşıyan Fehmi Koru, hem Batı ile ilişkilerde hem de ülke içerisinde de yeni bir dönemin gerekli olduğunu söyledi. Koru, normalleşmenin ilk adımları olarak OHAL’in kaldırılmasının, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı’nın da konuşmasının gerekliliğine değindi.

Koru’nun yazısı şöyle:

OHAL’in kaldırılmasıyla işe başlanabilir.

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde başıbozuk askerlerin giriştiği darbe elbette OHAL’i hak ediyordu; ancak sadece 1,5 ay olarak hedeflenerek 3 aylığına alınmış OHAL kararının iki kez yenilenmesi ve “Ülke huzura kavuşana kadar” tarzı müphem ifadelerle süreklilik kazanacağının anlaşılması onu farklı bir boyuta taşımış bulunuyor.

Bir ülke sürekli olağanüstü bir halde olduğunu kendisi kabul ederse bunun getireceği sıkıntılara da katlanmak zorunda kalır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı temaslarında karşılaştığı eleştirilerin altında yatan da budur.

Şu anda yapılanlar OHAL’li bir ortamda değil de anayasa ve yasaların tam anlamıyla uygulandığı doğal ve olağan bir ortamda yapılıyor olsa.. hem daha az eleştiri alır.. hem de gelebilecek eleştirileri göğüslemek kolay olur…
Anayasa ve yasalara uygun davranılan bir ülkeye.. onun devlet mekanizmasına.. ve yargısına.. kimse söz söyleyemez.
OHAL’den en kısa zamanda vazgeçilmesi bunun için önemli.

Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı konuşmalı

Bir diğer konu da ‘darbe gecesi’ ile ilgili soru işaretlerinin ortadan kaldırılması gereğidir.
Dün TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu raporunu açıkladı.
Eşzamanlı olarak Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) da darbe öncesi, sırası ve sonrasına dair bulguları yansıtan bir raporu, üzerinde ‘Gizli’ damgası bulunmasına rağmen, kamuoyuyla paylaşıldı.
Darbede görev aldığı düşünülen rütbeli kişilerin ‘şüpheli’ olduğu bir dava da başladı ve kamuya açık şekilde devam ediyor.
Bunların hepsi olumlu gelişmeler.
Ancak yine de o geceyle ilgili kafa karıştırıcı birkaç nokta hâlâ var ve kafası karışıklar tarafından gündemde de tutuluyor.
Kalkışmanın ‘FETÖ’ ile irtibatlı olduğu genel bir kanaat… 250 kişinin canına kasteden, şehitler verilmesine yol açan sergerdelerden yargının hesap sormasına kimsenin karşı çıkması mümkün değil.
Öyleyse o birkaç noktayı da açıklığa kavuşturmakta ve kafa karışıklığını gidermekte yarar var.
Genelkurmay’ın bir yazarın (Hürriyet’ten Mehmet Yılmaz’ın) üzerinde durduğu bir soruya bir yetkilisi aracılığıyla açıklama getirmesi olumlu bir adımdı; onu başka adımlarla devam ettirmek gerek.
‘Yeni bir dönem’ başlatılacaksa.. benim önerim.. bu iki konuyla işe başlanmasıdır.
Konuyu yakından izleyen birkaç gazeteci ile Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı karşı karşıya gelebilir ve o geceyle ilgili bilinmeyenlerin perdesi aralanabilir.
Ne de güzel olur bu yapılırsa…