Ana sayfa Gündem ‘Kapatılan vakıfların 10 milyar liralık malları yandaşlara peşkeş çekildi’

‘Kapatılan vakıfların 10 milyar liralık malları yandaşlara peşkeş çekildi’

TBMM’de görüşülen Bütçe Kanunu ile ilgili TBMM Genel Kurulu’nda Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesi ile ilgili söz alan CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Burak Erbay, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 161 vakfın kapatıldığını hatırlatarak bunların yandaş vakıf ve kişilere peşkeş çekildiğini söyledi.

PAYLAŞ

CHP’li vekil, “Bu vakıflara ait yurt, okul, bina, arsa gibi 2 bin 117 taşınmaz Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. El konulan bu taşınmazların değeri yaklaşık 10 milyar TL. Peki el konulan bu taşınmazlar ne oldu biliyor musunuz?” diye sorarak şöyle cevapladı:

“Bu taşınmazların kaç tanesi satıldı ya da kiraya verildi? Bu taşınmazlardan ne kadar gelir elde edildi? Bu gelir nerelere harcandı? Birçok ilde çocuklarımız kalacak yurt bulamazken el konulan bu yurtlar hangi cemaatlere, tarikatlara devredildi? Türkiye’nin dört bir yanındaki bu taşınmazlar ne oldu biliyor musunuz, AKP’nin yandaşlarına yok pahasına peşkeş çekildi. Hatta bazıları bedelsiz olarak TÜRGEV gibi sarayın vakıflarına verildi. Bu peşkeşe ve yağmaya karşı çıkan namuslu bürokratlar da baskı gördü, ‘F…’cü müsünüz, sizi ihraç ederiz’ diye tehdit edildi.”

Erbay, AKP’nin hazırladığı bütçenin bir Saray bütçesi olduğunu belirterek, “AKP hükümetleri 16 yıldır bütçe yapıyor. Daha önce yaptığı bütçelerin sonucu ortadadır. Halk borç batağında, kredi kartı ve kredi borcu olmayan insanımız yok denecek kadar az ve en önemlisi insanlarımız mutsuz” dedi.

‘YANDAŞLIK VE YAĞMA BÜTÇESİ’

“Bir ülkenin itibarını belirleyen, Saray’da yanan ampulün sayısı değil halkın ne kadar refah içerisinde yaşadığıdır” diyen Erbay, “Bu bütçenin halkın değil sarayın ve yandaşlarının bütçesi olduğunu açık bir şekilde ortadadır. Bu bütçede işçiler, köylüler, emekçiler, atanamayan öğretmenler, öğrenciler, esnaflar, EYT’liler (emeklilikte yaşa takılanlar), 3600 ek gösterge bekleyen emekçiler, işsizler, kadınlar, gençler yok. Ama Saray var, yandaşlar var, yağma var” diye konuştu.

AKP’YE: BİTİRECEĞİZ DEDİĞİNİZ 3 Y’NİN YANINA 3Y DAHA EKLEDİNİZ!

AKP’nin ülkeyi büyük bir yıkıma sürüklediğini söyleyen Erbay, “2002 yılında 3 Y ile yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz diye iktidara geldiniz ancak bırakın bu 3 Y’yi ortadan kaldırmayı bunların yanına 3 Y daha, yandaşçılık, yağmacılık ve yozlaşmayı eklediniz” ifadelerini kullandı.