Ana sayfa Magazin Jolie: Çocukları sömürdüğüm iddiası üzücü

Jolie: Çocukları sömürdüğüm iddiası üzücü

PAYLAŞ

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, yönettiği filmin oyuncu seçmelerinde Kamboçyalı çocukları kandırarak “sömürdüğü” iddialarını reddetti.

“Cambodia’s Khmer Rouge, First They Killed My Father” filminin seçmelerinde çocuklardan bir miktar para çalmaları, yakalandıklarında da neden parayı aldıklarıyla ilgili bir yalan bulmaları istendi. Ancak bu yöntem nedeniyle Jolie, fakirlik ve savaş sonrası travmayla mücadele eden çocukları “istismar” etmekle suçlandı.

BBC Türkçe servisinin aktardığı habere göre, Vanity Fair dergisine konuşan Jolie, seçmelerde yapılan uygulamanın insanlar tarafından yanlış yorumlanmasını üzücü bulduğunu söyledi. Jolie, gerçek hayatta da yetimhane ve gecekondu mahallelerinde büyük zorluklarla karşılaşan çocuk oyuncular aradıkları için bu yönteme başvurduklarını açıkladı.

Filmdeki bir sahnenin çocuklarla doğaçlama olarak oynandığını ancak olayın sanki gerçekmiş gibi ele alındığını belirten Jolie, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım.”

Jolie ayrıca, filmin tüm aşamalarında çocukların güvenliğini ve iyi halini gözettiklerini belirtti.

Film Kamboçya’daki Kızıl Khmerler soykırımından kurtulan birinin gerçek hayat hikayesini, bir çocuğun gözünden anlatıyor.