Ana sayfa Gündem IŞİD lideri Bağdadi’nin İdlib’de öldürüldüğü iddia edildi

IŞİD lideri Bağdadi’nin İdlib’de öldürüldüğü iddia edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Az önce çok büyük bir şey oldu" paylaşımının ardından ABD basınında IŞİD lideri Bağdadi’nin İdlib’de öldürüldüğü iddia edildi. Beyaz Saray, Trump'ın bugün TSİ 16:00'da "önemli bir açıklama" yapacağını duyurdu.

PAYLAŞ

Newsweek dergisi, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, Trump’ın geçen hafta IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin hedef alınacağı çok gizli bir operasyona izin verdiğini ve bu operasyonun gerçekleştirildiğini iddia etti. Habere göre Pentagon yetkilileri, Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen söz konusu operasyonda Bağdadi’nin öldüğüne inandıklarını ancak kesin durumu teyit etmek üzere çalışma yaptıklarını kaydetti.

Haberde, saldırı sonucuyla ilgili Beyaz Saray’ı bilgilendiren askeri yetkililerin, “Bağdadi’nin öldürüldüğünden büyük oranda emin olduklarını” söyledikleri belirtildi.

Pentagon’un kıdemli bir çalışanı, ABD güçlerinin girdiği birleşimde kısa bir silahlı çatışmanın olduğunu ve Bağdadi’nin kendini bu sırada canlı bomba yeleğini patlatarak öldürdüğünü iddia etti.. Aile bireyleri de kaynağa göre çatışma sırasında oradaydı. Pentagon’un kaynaklarına göre, hiçbir çocuğun bu saldırı sırasında yaralanmadığı ama Bağdadi’nin eşlerinin kendi yeleklerinin patlamasının ardından öldüğünü belirtti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü: IŞİD’e bağlı grupların bulunduğu bölgede 9 kişi öldü

Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, İdlib’in IŞİD’e bağlı grupların bulunduğu bilinen bir bölgesinde helikopter ateşinin 9 kişiyi öldürdüğünü bildirdi.

Bağdadi’nin daha önce bir kaç kez daha öldüğü iddia edilmişti ancak daha sonra bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı.

Irak’lı güvenlik kaynakları: Suriye’deki kaynaklarımız doğruladı

Reuters’a konuşan Iraklı güvenlik kaynakları, Bağdadi’nin öldürüldüğünün Bağdat’a bildirildiğini söyledi. Reuters’a konuşan kaynaklar, ”Suriye’deki kaynaklarımız Bağdadi’yi yakalamakla görevli istihbarat ekibimize onun İdlip’te kişisel korumasıyla birlikte ailesini Türkiye sınırına doğru götürmeye çalışırken öldürüldüğünü” bildirdi.

NYT: Komandolar ‘riskli’ bir operasyon düzenledi
New York Times’a konuşan iki Trump hükümeti yetkilisi, cumartesi günü komandoların Suriye’nin kuzeyinde bulunan bir terör örgütü liderine karşı ”riskli” bir operasyon düzenlediğini söylerken, hedef alınan kişinin ismini paylaşmadı.