Ana sayfa Editörden Her gün mutlaka tüketmeniz gerek! İşte faydaları

Her gün mutlaka tüketmeniz gerek! İşte faydaları

PAYLAŞ

Vücudunuza protein yüklemenin en basit, en ucuz yolu yumurta yemekten geçiyor. 85 kalorilik yumurtada 7 gram kas yapan protein bulunuyor. Ayrıca aminoasit, antioksidan ve demirle dolu olan yumurta sağlığınızı da destekliyor. Peki yumurta yediğinizde hangi faydaları sağlarsınız. İşte cevabı:

Bağışıklık sisteminiz desteklenir: Enfeksiyon, virüs ve hastalıklardan uzak kalmak istiyorsanız beslenmenize her gün 1-2 yumurta eklemelisiniz. Yumurtada günlük ihtiyacınızın çeyreği kadar selenyum bulunuyor ki selenyum bağışıklık sisteminizi desteklemeye ve tiroidlerinizi düzenlemeye yardımcı. Çocuklar ve gençler de mutlaka her gün yumurta tüketmeli.

Kolesterol profilinizi geliştirir: Bir büyük yumurtada 212 miligram kolesterol bulunuyor, fakat bu yumurtanın kandaki kötü kolesterolü artıracağı anlamına gelmiyor.

Kalp riskiniz azalır: LDL kötü kolesterol olarak biliniyor. Araştırmalara göre, küçük ve koyu kıvamlı LDL parçacıklarına sahip olanların kalp hastalığına yakalanma riski daha büyük LDL parçacıklarına sahip olanlardan daha fazladır.

Enerjik olursunuz: Bir yumurtada günlük ihtiyacınız olan B2 vitamininin yüzde 15’i bulunuyor. Böylece vücudunuz daha enerjik ve formda olur.

Cildiniz ve saçınız iyileşir: B kompleks vitaminler sağlıklı cilt, saç, gözler ve karaciğer için gereklidir.

Beyniniz korunur: İçeriğindeki kolin nedeniyle yumurta beyninizi korur.

Sağlığınız için önemli 20 aminoasitten 9’u yumurtada: Yaşamımızı sürdürmek için gerekli olan 11 zorunlu aminoasidi vücudumuz üretiyor. Fakat vücudumuzun 20 aminoaside ihtiyacı var. Peki kayıp olan diğer 9 aminoasidin nerede olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Yumurtada

Daha az stresli olursunuz: Yumurtada bulunan 9 aminoasidin eksikliğinde ruhsal sorunlar da yaşarsınız. Yumurtada bulunan lisin isimli aminoasidin kaygıyı ve stres seviyesini azalttığı belirlenmiştir.

Gözlerinizi korur: Yumurtada bulunan lutein ve zeaxanthin isimli antioksidanların gözleriniz üzerinde güçlü koruyucu etkisi vardır.

Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir: Yumurta kemik ve diş sağlığı, güçlenmesi için önemlidir. Yumurta kalsiyum emilimine yardımcı olur.

Daha tok hisseder ve az yemek yersiniz: Uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Kahvaltıda yumurta tüketirseniz sonraki öğünlerde daha az yersiniz.

Yağ yakarsınız: Yumurta yağ yakmanıza yardım eder. 8 haftalık dönemde, katılımcılar kahvaltıda aynı miktarda kalori içeren yumurta veya simit yediler. Yumurta yiyenler yüzde 65 daha fazla vücut ağırlığı ile yüzde 16 daha fazla vücut yağı kaybetti.