Ana sayfa Öne Çıkanlar “Bu, milletin anasına tabut gönderme operasyonudur”

“Bu, milletin anasına tabut gönderme operasyonudur”

PAYLAŞ

Baydemir, iktidarın barış talebinden ürktüğünü söyleyerek, “Barış hakkı temel bir insan hakkıdır. BM, savaş propagandasını yasaklamaktadır. Ama öyle bir zamandan geçiyoruz ki bu ülkede barışı savunmak suç olarak kodlanıyor. Neden? Bir siyasi iktidar neden barış talebinden bu kadar ürküyor? Neden varlığını ölüme, öldürmeye kilitlemiş durumda? Çünkü cenaze gelmezse, gerilim olmazsa OHAL rejimi olmayacak. Başka ülkelerle savaş olmazsa sıkıyönetim koşulları olmayacak. OHAL olmazsa medya olup biteni yazacak.” dedi.

Hakikat ve toplum yüz yüze kalırsa bunlar 5 gün iktidarda kalamaz”

Başbakan Yıldırım’ın medya temsilcilerine yönelik verdiği “tavsiye” listesini de değerlendiren Baydemir, “Daha geçtiğimiz gün Başbakan’ın medyaya verdiği 15 maddelik talimatnamesi andıçlamadır. Topluma susun demektir, medyayı tehdit etmektir. Çünkü hakikat ve toplum yüz yüze gelirse bunlar 5 gün iktidarda kalamaz. Bu toplum hakikate erişirse vicdanları harekete geçecek. Ve o kurmaya çalıştıkları parti devleti oluşamayacak.” şeklinde konuştu.

Milletin anasına tabut gönderme operasyonu

Afrin operasyonuna ilişkin konuşan HDP Sözcüsü, “Millet iradesinin açığa çıkmaması operasyonudur Afrin’e düzenlenen kızıl elma operasyonu. Bu, zeytin dalı operasyonu değildir. Bu, milletin anasına tabut gönderme operasyonudur. Hani milletin anası ağlamasındı? İşte gelinen nokta bu.” dedi.

Erdoğan’ın tabut başındaki fotoğrafı nasıl izah edilebilir?”

Baydemir, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Hala vicdanında zerre kadar insanlık sevgisi kalanlar, Erdoğan’ın tabut başındaki fotoğrafını nasıl izah edebilir? Bu mudur sizin memleket sevdanız? Kim kandan besleniyor? Ölüm üzerinden propaganda yapmak ve bir gelecek inşa etmek. Bunun 80 milyona, bütün insani değerlere ihanet olduğunu görmeyecek misiniz, yazmayacak mısınız?”

“Sayın Kılıçdaroğlu, IŞİD türevleriyle ittifak yapıyorsunuz”

CHP, AKP ve MHP’yi operasyon bağlamında eleştiren Baydemir, üç partinin ‘kızıl elma koalisyonu’ kurduğunu belirterek, “AKP de, MHP de, CHP de; bu koalisyon kızıl elma koalisyonudur. Bir çift sözümüz de Kılıçdaroğlu’na; Sayın Kılıçdaroğlu siz aynı zamanda ÖSO ile yani aynı zamanla El Kaide ile, Ahrar uş-Şam ile yani IŞİD’in tüm türevleriyle ittifak yapıyorsunuz. Yarın işgal ettikleri topraklarda zulüm örgütleyecekler. Bakın, ÖSO’yu oluşturan bileşenlere, birliklere. 12 yaşındaki Filistinli çocuğun kafasını kesen, kadınları recm eden bir anlayıştır bu anlayış. Tüm Türkiye halkları çok iyi bilmelidir ki neredeyse 6 yıl süren Suriye iç savaşında Afrin bölgesi bir barış vahası idi. Savaştan kaçan insanların sığındığı barış alanıydı. AKP – MHP – CHP koalisyonu Suriye’de tankın, topun girmediği yere savaşı taşıdılar.” ifadelerini kullandı.

Amaç 2018’e çekeceği başkanlık seçiminde düşmanlığı kullanmak”

Operasyonun amacının 2019 seçimleri olduğunu vurgulayan Baydemir, “Amaç ne? AKP açısından, AKP Genel Başkanı açısından esas bir amacı var. Sadece Kürt düşmanlığı değil, 2018’e çekeceği başkanlık seçiminde bu düşmanlığı kullanmak. Toplumun sorgulama hakkını ortadan kaldırıp kendi rejimini inşa etmek.” dedi.

Sayın Kurtulmuş, sen Allah’tan mı korkuyorsun, reisinden mi korkuyorsun?”

Bakan Numan Kurtulmuş’un HDP’ye yönelik “Saflarını belli etsinler” açıklamasını da değerlendiren Baydemir, konuşmasına, “Sayın Numan Kurtulmuş ‘HDP safını belli etsin’ demiş. Ben Sayın Kurtulmuş’a çağrıda bulunmak istiyorum. Eğer bu vicdansızlıktan kurtulmak istiyorsanız bir kez daha sizi Maide Suresini okumaya davet ediyorum. Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adaletli olun çünkü o takvaya daha yakındır. Allahtan korkun, Allah yaptıklarımızdan haberdardır. Sayın Kurtulmuş, sen Allah’tan mı korkuyorsun, reisinden mi korkuyorsun? Eğer Allah’tan korkuyorsan çık reisinin karşısına de ki; bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. De ki; bu savaşı durdur. De ki, Kobanî’de yaşayan Kürtler de bu ümmetin parçaları. De ki o Kürtler Selahattin Eyyubi’nin, Çanakkale‘de yatanların torunları. Almışsın tankını topunu Kürdün evini bombalıyorsun. Mekkeli müşrikler bile bu kadar dine imana saldırmamışlardır. Bunların neresi Müslümanlık? Bunlarla hangi Müslümanlığı hangi ümmeti inşa edeceksiniz. Bunlar felakete götürür. Sayın Kurtulmuş bizim safımız çok açık. Biz barışın, özgürlüğün, adaletin safındayız. Sizin gibi zırt pırt saf da değiştirmiyoruz. Bakanlık teklif edildiğinde yoldaşlarımızı, arkadaşlarımızı yarı yolda bırakmıyoruz.” ifadeleriyle devam etti.