Ana sayfa Editörden Aydın Engin: “Yurttaşların iktidarı protesto etme özgürlüğü var mı? Nah var!”

Aydın Engin: “Yurttaşların iktidarı protesto etme özgürlüğü var mı? Nah var!”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aydın Engin, yurttaşların iktidarı protesto etme hakkının olmadığını söyledi. Engin ayrıca, Anayasa taslağının hazırlanış biçimini ve Ankara Üniversitesi’nde akademisyenlere yönelik uygulanan şiddeti de kendi üslubunca eleştirdi.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bugün yürürlükte olan hukukun ilkelerini belirleyen anayasaya göre yurttaşların gösteri yürüyüşü düzenleme, iktidarın yapıp ettiklerini protesto etme özgürlükleri var mı?
– Var!
– Nah var!..
Bugün yürürlükte olan anayasaya göre Cumhurbaşkanlığı iskemlesinde oturan kişinin bir buçuk siyasi partinin hazırlayıp 16 Nisan’da önümüze koyacağı ve tercihimizi özgürce belirtmemizi isteyeceği referandum öncesinde “Evet” diyecekleri makbul yurttaş, “Hayır” diyecek olanları hain yurttaş ilan etmesi, üstelik bunu partiler üstü bir kurum olan devletin düzenlediği toplantılarda yapması suç mudur?
Suçtur.
Nah suçtur!..
Bugün yürürlükte olan anayasaya göre protesto haklarını kullanmak üzere gösteri yürüyüşü ve toplantı düzenleyen Ankara Üniversitesi’nin öğretim üyelerini copla, postalla, gazla, tekme tokat girişip yerlerde sürekleyen polis memurları, onlara bu emri veren amirleri, o amirleri görevlendiren, yüreklendiren genel müdür, vali, müsteşar falan gibi yüksek bürokratlar suç işlemişler midir? Burjuva hukukunda bu yapılanlar cezalandırılır mı?
Elbet cezalandırılır.
Nah cezalandırılır!..

Yazının tamamı için…