Ana sayfa Editörden Aydın Engin: Çok eleştirdiğiniz AKP iktidarından pek bir farkınız yok. Dininiz imanınız...

Aydın Engin: Çok eleştirdiğiniz AKP iktidarından pek bir farkınız yok. Dininiz imanınız para

PAYLAŞ

Türkiye ile diplomatik kriz yaşayan Almanya’nın “AB üyeliği olmayacak. Ama ticari ilişkiler sürdürülmelidir” açıklamalarını hatırlatan Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Avrupa’yı eleştirdi.

Rüzgâr enerjisi üretimine ilişkin ihaleyi Alman sanayi devi Siemens’in başını çektiği bir şirketler grubunun kazanması ve Almanya’nın Türkiye’ye 5,6 milon Euro’luk silah sattığına ilişkin gelişmeleri de hatırlatan Engin, “Şimdi tutup bu kez sözü ben alsam ve ‘Eyyyy Almanya’ diye başlayıp ‘Çok eleştirdiğiniz AKP iktidarından pek bir farkınız yok. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler falan filan ama yeter ki serbest piyasa ekonomisi tıkır tıkır işlesin, küresel kapitalizmin pazarı daralmasın. Dininiz imanınız para sizin’ diye seslensem haksız mı olurum?” dedi.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Eh, AKP tayfasının “ticaret yapalım, demokrasi bilmem ne meselelerini bir yana bırakalım” formülüne alkış tutmasında şaşılacak bir yan yok.

Ya peki ha bire demokrasi nutukları atan, insan hakları, düşünce ve basın özgürlüğü üstüne uyarı üstüne uyarı yapan Almanya?
Yukarıdaki soruya anlamlı ve Almanya’ya pek de onur kazandırmayan cevap birkaç gün önce geldi.

Almanya’daki silah firmaları bu yılın ilk dört ayında Türkiye’ye 5 milyon 600 bin Avro değerinde silah ve mühimmat sattı.
Bitmedi.

2016 yılında Almanya, Türkiye’ye 49 milyon Avro değerinde silah ve mühimmat satışı yaptı. Bir önceki yıl bu 26 milyon 500 bin Avro idi. Yani iki kat arttı. 2017 sonunda kaç milyon Avro’ya ulaşacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Şimdi tutup bu kez sözü ben alsam ve “Eyyyy Almanya” diye başlayıp “Çok eleştirdiğiniz AKP iktidarından pek bir farkınız yok. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler falan filan ama yeter ki serbest piyasa ekonomisi tıkır tıkır işlesin, küresel kapitalizmin pazarı daralmasın. Dininiz imanınız para sizin” diye seslensem haksız mı olurum?

Yazının tamamı için…