Ana sayfa Editörden Aydın Engin: “Bu iddianameyi çok kısa bir soru cümlesi ile cevap vermek...

Aydın Engin: “Bu iddianameyi çok kısa bir soru cümlesi ile cevap vermek mümkün: Sana ne?”

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazar, yönetici ve avukatlarının yargılandıkları dava kapsamında beş gün boyunca savunma yapacaklarını söyleyen Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, “İşimiz zor. Çünkü muhbir tanıkların karalamalarına dayanan bir iddianameyi cevaplamak zorundayız” dedi.

Binlerce sayfadan oluşan iddianamenin tek sayfaya hatta tek cümleye indirgenebileceğini söyleyen Engin, “Cumhuriyet’in yayın çizgisini değiştirdiniz. O halde suçlusunuz!” diye yazdı.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bugünden cuma akşamına kadar ara vermeden, beş gün üst üste savcının iddianamesini cevaplayacağız.
İşimiz zor.
Zor, çünkü akla uygun, tartışılabilir, ciddiye alınabilecek bir iddianame ile karşı karşıya değiliz. Tersine mesleki itibarı sıfırlanmış, vicdanı kararmış, meslektaşlarına karşı savcıya tanıklık edebilmiş “muhbir-tanık”ların karalamalarına dayanan bir iddianameyi cevaplamak zorundayız.
İşimiz zor.
Zor, çünkü FETÖ davasından hakkında 2 kez müebbet hapis cezası istenen, adli kontrol koşuluyla tutuksuz yargılanan ve -inanması güç ama- hâlâ görev başında olan bir savcının başlattığı ve iddianame aşamasına kadar getirdiği bir davada yargılanıyoruz ve ekleriyle birlikte yüzlerce, binlerce sayfaya ulaşan iddianame aslında tek sayfaya, hatta tek cümleye indirilebilir:
“Cumhuriyet’in yayın çizgisini değiştirdiniz. O halde suçlusunuz!”
Bu tek cümleye indirgenebilen iddianameye çok kısa bir soru cümlesi ile cevap vermek mümkün:
-Sana ne?
Ama bu kaba ve savcıyı öfkelendirebilecek bir cevap olur. O yüzden daha uygun ve biraz daha uzun bir cümle gerekecek:

Yazının tamamı için…