Ana sayfa Editörden Ahmet Nesin: 15 Temmuz’da Binali Yıldırım’ın arabasında öldürülen asker kim?

Ahmet Nesin: 15 Temmuz’da Binali Yıldırım’ın arabasında öldürülen asker kim?

PAYLAŞ

15 Temmuz Darbe girişimine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’la ilgili çok çarpıcı bir iddiayı dile getiren Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, o gün Binali Yıldırım’ın arabasında iki askerin öldürüldüğünü anlattı.

Ankara’da bu iddiayı herkesin bildiğini ancak kamuoyuna açıklayamadıklarını belirten Nesin, “Sayın Başbakan Binali Yıldırım neden hâlâ sessiz” diye sordu.

Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin’in “15 Temmuz’da Binali Yıldırım’ın arabasında öldürülen asker kim” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Günlerden 15 Temmuz 2016, başbakan Binali Yıldırım Istanbul’da, darbe girişimi haberleri kendisine gelmemiş, daha önceden de böyle bişeyin olasılığını hiç düşünmemiş bile. Ve öğlen 14.00’ten sonra Ankara’da hareketlilik başlıyor, buraları biliyorsunuz, ilk haber sözümona MİT’e geliyor, MİT müsteşarı başbakanlığa bağlı olsa da olayı darbeyi yapanlar arasında olma olasılığı olan genelkurmaya bildiriyor, eniştesinden haberi öğrenen cumhurbaşkanı da aramıyor başbakan Yıldırım’ı, yani 15 Temmuz günü bu ülke esasında başbakansız.

Derken, oradan, buradan haberler gelmeye başlıyor ama başka bir sorun var, o da Binali Yıldırım’ı hâlâ darbe girişimi olduğu konusunda ikna edemiyorlar. Ne yalan söyleyeyim, ben de olsam ikna olmam, ne MİT, ne genelkurmay, ne emniyet, ne cumhurbaşkanı kimse kendisini aramıyor. O zaman neden darbe olsun ki, cumhurbaşkanı hariç sonuçta hepsi kendisine bağlı.

İşte tam o sırada Binali Yıldırım halka konuşma yapmak istiyor. Kendisine bunun tehlikeli olduğunu, hedeflerin arasında olabileceği söyleniyor ama dediğim gibi ikna edilmesi güç. O sırada Binali Yıldırım MİT’e telefon açıyor ve kendisini tanıtıyor. Kendisine verildiği söylenen yanıt şu: “Efendim, şimdi çok işimiz var, lütfen sonra arayın” Esasında bu yazdığım tam da böyle değil, çünkü büyük olasılıkla telefon konuşmadan sonra yüzüne kapatılıyor ve Binali Yıldırım sonunda bişeyler olduğuna ikna ediliyor.

İkna ediliyor ama başbakanın da bişeyler yapması gerekiyor, basın açıklaması yapmak istiyor ama yanındakiler zar-zor ikna ederek bundan vazgeçiriyorlar. İşte esas olay bundan sonra başlıyor. Başbakanın bulunduğu yerden başka bir yere götürülmesi gerekiyor, düşünüyorlar ve araba değiştirilerek bilinmeyen bir adrese götürüyorlar. O adresi belki ileride birileri açıklar ama ben açıklamayacağım.

Benim için felaket bundan sonra başlıyor, çünkü başbakanın arabası, araba değiştirilen yerde kalmıyor. Arabaya 2 asker bindiriliyor ve yola çıkartılıyor. Arabada başka kimse var mı bilmiyorum, çünkü ilk duyduğumda öyle dilim tutuldu ki soramadım.

Bu araba bisüre gittikten sonra durduruluyor ve 2 asker ciddi bir şekilde dövülüyor, askerlerden biri ölüyor, diğeri de koma halinde bırakılıyor. Büyük olasılıkla diğeri de öldü sanıldığından bırakılmış olmalı.

Bu yazıyı neden 6 ay sonra yazıyorum, çok nedenim var. Bunlardan birincisi bu haberi darbe yazılarımın sonunda yazacaktım, benim için final yazısı olacaktı. Ankara’nın çalkandığı haberi kolay kolay kimsenin yazmayacağından emindim, bu da beni rahatlattı. Erkene almamın nedeniyse son çıkan KHK oldu. Yani son KHK’ye göre darbe günüyle hiçbir ilişkisi olmayan bu askerin ölümünden kimse sorumlu değil artık. Arkadan keskin nişancı tarafından vurulan reklamcının katili elini kolunu sallayarak dolaşabilir, silahsız askeri öğrencilerin boğazlarını kesenler artık birer kahramanlar, ilerde torunlarına anlatacak birer cinayetleri var.

Ama daha önemlisi, o gece başbakan Binali Yıldırım’ın öldürülmek istenmesi planın içinde miydi, yoksa bir tesadüf mü? İşte bunu bilmiyorum, bilmiyoruz ve Binali Yıldırım da bilmiyor… Binali Yıldırım’ın öldürülmesi planın içindeyse, diğer cinayetler işlenmeyecek miydi, herşeyi yapmaya yetecek miydi?

Gece yarısına kadar birbirlerine haber vermeyen MİT’in, genelkurmayın, emniyetin, Erdoğan’ın, kuvvet komutanlarının bu plandan haberi var mıydı acaba? Hiçbirinin haberi yoksa, yani bu girişim darbeciler tarafından yapıldıysa neden hâlâ gizli tutuluyor ve en önemlisi sayın başbakan Binali Yıldırım neden hâlâ sessiz?

Yazının başında da söyledim ya, Ankara bu haberle çalkalanıyor, neredeyse bilmeyen yok ama herkes suskun, alayı “TIP”oynuyor.”

Yazının tamamı için