Ana sayfa Editörden Abdulkadir Selvi: ABD 2007’den beri dinliyor

Abdulkadir Selvi: ABD 2007’den beri dinliyor

PAYLAŞ

17/25 Aralık dosyasında yer almayan ancak sosyal medyaya düşen dinleme kayıtlarıyla ilgili Abdulkadir Selvi’nin Hürriyet’teki yazısıyla yeni bir tartışma başladı. Selvi, dinlemelerle ilgili açıkça ABD ve Almanya’yı adres gösterdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Reza Zarrab’ın 17/25 Aralık 2013 operasyonundan çok önce 2007 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri tarafından izlemeye alındığını iddia etti. Selvi, dinleme kayıtlarıyla ilgili de ABD ve Alman istihbaratını adres gösterdi.

Dinlemeleri ABD ve Almanya yaptı

Selvi süreci şöyle özetledi:

“ABD’nin Zarrab’ı, 2007 tarihinden bu yana izlemeye aldığı anlaşılıyor. 2010-2015 tarihleri arasında ise resmi süreç için düğmeye basılmış. Zarrab’ın, Türkiye-İran-Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden para trafiği ve altın ticareti takip edilmiş. Bu takip nasıl yapılmış? Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın telefon ve televizyonlar üzerinden yaptığı dinleme ile birlikte mail’leri, yaptığı tüm bankacılık işlemleri ele geçirilmiş. CIA’in İstanbul ve Ankara’daki ofisleri dinleme üssü olarak kullanılmış. İlginç olanı Zarrab’ın başka şahıslar üzerine açılan hesaplardan yaptığı para transferleri de tespit edilmiş. ABD, 2007 yılından bu yana Zarrab adını koyup, Türkiye’den birçok siyasi ve bürokratın nefes alışını dahi takip etmiş. Söz konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu durumlarda ise Alman istihbaratının da devrede olduğu anlaşılıyor.”

Yazı sonrası “dinleme” tartışması yeni bir boyut kazanacak

Selvi’nin bu ifadeleri sonrası yeni bir tartışma başladı. 17/25 Aralık sonrası sosyal medyayaya düşen çok sayıda ses kaydının kaynadığı tartışma konusu olmuştu. Çünkü bu kayıtlardan bir kısmı 17 Aralık dosyasının içinde yoktu.

O günlerde bu dinlemeleri ABD’nin yapmış olabileceği gündeme gelmişti. Saray kaynaklarına yakın bir isim ilk kez Zarrab, Türk bürokrasisi ve siyasetçilerin yıllar boyunca kara para trafiği iddiasıyla ABD tarafından dinlendiğini kabul etti. Yine 17 Aralık dosyasında olmayan Erdoğan’a ait dinleme kayıtlarıyla ilgili de Selvi bu kez Alman istihbaratını işaret etti.